Juniorzy zaczynają rozgrywki w Lidze Makroregionalnej U-19

15 Marca 2019, godzina 23:00, autor: Tomasz Żuraw

Startują rozgrywki Ligi Makroregionalnej U-19. Z tej okazji rozmowa z Marcinem Wołowcem trenerem Juniorów Starszych Stali Rzeszów.

2017.06.25 awans CLJ

- Z klubem Stal Rzeszów, jako szkoleniowiec, związany jest Pan od wielu lat.
Marcin Wołowiec: - Minęło już 18 lat, odkąd pracuję w Stali Rzeszów, jako trener. Miałem praktycznie tylko roczną przerwę, kiedy prowadziłem zespół Sokół Sieniawa. To było w poprzednim sezonie. W Stali pracowałem z drużynami młodzieżowymi, a przez cztery i pół roku byłem przy pierwszej drużynie. Asystowałem trenerom R. Kasperczykowi, K. Łętosze i A. Szymańskiemu, by później samodzielnie prowadzić przez dwa sezony pierwszą drużynę.

- W Sieniawie wywalczył pan awans do III ligi.
M.W.: Tak było. Każda praca owocuje doświadczeniem, także ta, gdy pracowałem przez osiem lat jako trener podkarpackich kadr wojewódzkich.

- Ostatni raz rozmawialiśmy kilka lat temu, z okazji wywalczenia przez Pana drużynę brązowego medalu mistrzostw Polski juniorów starszych w 2010 r. Uważam, że to bardzo cenne osiągnięcie dla naszego klubu. Proszę o przypomnienie tamtego sukcesu i przybliżenie w jakiej to było formule.
M.W.: - Według mnie, to był spektakularny sukces. W krótkim okresie po tym medalu zespoły, które bazowały na akademiach ekstraklasowych „odjechały” sportowo takim klubom jak nasz i tym większe słowa uznania dla chłopaków, którzy tworzyli ten zespół. By zdobyć ten medal wygraliśmy ligę wojewódzką, a stało się to pokonaniu najgroźniejszego zespołu Stali Mielec. W kolejnej fazie weszliśmy do ósemki, by wywalczyć z niej awans do czwórki po pokonaniu Odry Opole i Pogoni Szczecin. Finał zaczęliśmy od zwycięstwa nad Koroną Kielce 4:0. W drugim spotkaniu z Zagłębiem Lubin prowadziliśmy do 60 minuty 2:0, ale niestety, wyrwali nam to zwycięstwo. Przegraliśmy 4:3 i z chłopaków zeszło trochę powietrze. W ostatnim meczu Lech Poznań pokonał nas 3:1, ale brązowy medal przypadł nam w udziale. Dziesięć lat za rok minie i żaden zespół nie zbliżył się nawet do tego poziomu.
- Przed Panem kolejne wyzwanie na szczeblu makroregionu i awans do Centralnej Ligi Juniorów. Z jakimi szansami startujemy?
M. W.: - Centralna Liga Juniorów znowu jest po kolejnej małej reformie. Przystępując do przygotowań tak naprawdę wiedzieliśmy, że będą podwójne baraże, ale to się szybko zmieniło. Na początku sierpnia dostaliśmy informację, że z naszej grupy wojewódzkiej awansują dwie drużyny do makroregionu, który jest drugą liga przed CLJ. Wygranie grupy makroregionalnej jest promowane awansem. Jedna runda, osiem zespołów, 14 meczów z zespołami z ościennych województw.

- Co bank informacji mówi o przeciwnikach?
M.W.: - My skupiamy się na własnej pracy i zanim przyjdzie czas na przeciwników, chcemy być maksymalnie przygotowani, żeby w tym makroregionie walczyć z powodzeniem. Grać będziemy w każdym meczu o zwycięstwo, ale nie stawiamy sobie za cel bezwzględny awansu do CLJ. Moim celem, jak również mojego sztabu szkoleniowego jest jak najlepsze przygotowanie juniora do gry w seniorach. W tym uwarunkowaniu awans jest jakby sprawą drugorzędną, ale zapewniam, zrobimy wszystko, by godnie się zaprezentować w tych rozgrywkach. Celem minimum jest pozostanie w tej lidze. Staramy się realizować to, o czym rozmawialiśmy siedem miesięcy temu z dyrektorem i prezesem i naszym priorytetem jest, co mówiłem, jak najlepsze przygotowanie chłopców do gry w seniorach.

- Jakie są atuty tej drużyny?
M.W.: - Przede wszystkim indywidualne umiejętności tych chłopaków, bardzo mocno podniesione. Jak przystępowaliśmy do przygotowań w lipcu, mieliśmy w tej grupie blisko trzydzieści osób. Oczywiście była to ilość, a my dążymy do jakości. W chwili obecnej w grupie juniora starszego mamy siedemnastu zawodników. Nie jest to duża liczba, ale każdemu trenerowi życzę takiej ekipy do pracy. Tak zaangażowanych i wierzących w to co robią chłopaków. Jestem dla nich pełen uznania, bo przeszli długa drogę, by znaleźć się w tym miejscu.

- W kim Pan upatruje faworytów tych rozgrywek?
M.W.: - Tutaj jest taka mała taryfa ulgowa dla wszystkich drużyn z tego makroregionu, dlatego że, najlepsze zespoły z tych województw już grają w CLJ. Myślę, że jednym z faworytów będzie zespół Resovii, który wygrał ligę, my zajęliśmy drugie miejsce. Mam przekonanie, że jedna drużyna z Krakowa też będzie się liczyła. Myślę o Hutniku lub Garbarnii. Przymierzamy się do tego, by wysłać swojego obserwatora na pierwsze mecze ligowe, może nawet na jeden ze sparingów naszego pierwszego przeciwnika. Dodam, mimo wszystko, że ci, którzy nas nie będą brali pod uwagę, będą w głębokim błędzie.

- Ma Pan w tym klubie wieloletni staż. Od niedawna klub przechodzi swoistą rewolucję organizacyjną. Jak się to przekłada, na jakość pracy?
M.W.: - Dawniej większość spraw była na mojej głowie. Oczywiście, miałem wsparcie w kilku fantastycznych kierownikach Bogusiu Pańczaku, Edwardzie Sobczyku czy Darku Paśkiewiczu i na nas spoczywała cała praca pozasportowa. Teraz, tak naprawdę od wszystkiego są kompetentni ludzie i czasem się łapię na tym, że robię rzeczy, które tak naprawdę nie powinny już do mnie należeć, ale trudno pozbyć się tak od ręki przyzwyczajeń, że co osobiście przypilnowane, to faktycznie przypilnowane. Zmiany są faktycznie rewolucyjne, praktycznie na wszystkich płaszczyznach. Nasza praca jest teraz poukładana. Do wszystkiego czego się bierzemy jest poprzedzone właściwym przygotowaniem. Nasz praca, co istotne, jest monitorowana. Sami trenerzy mocno mobilizują się nawzajem. Wielkie słowa uznania dla ludzi, którzy przyszli, Panu Prezesowi Rafałowi Kaliszowi i firmie Fibrain, dyrektorom i wszystkim ludziom, którzy torują tą profesjonalną ścieżkę rozwoju.
Motorem napędowym zawsze jest i będzie pierwszy zespół seniorski i bardzo tu liczymy, że osiągną cel, że awansują do drugiej ligi, że ta inwestycja się opłaci i wszyscy na tym zyskamy. Tak naprawdę awans pierwszej drużyny jest takim otwarciem drzwi pod kolejne wyzwania.

- Proszę przedstawić swój sztab szkoleniowy z drużyny juniorskiej.
M.W.: - Drugim trenerem jest Mariusz Drozd, kierownikiem Krystian Pietrycha, fizjoterapeutą Piotrek Mataczyński, trenerem od przygotowania motorycznego Zbigniew Dąbek i Miłosz Lewandowski, a także wspiera nas w doskonaleniu stałych fragmentów gry Paweł Kloc.

- Dziękuję za rozmowę.


Termianarz rozgrywek Ligi Makroregionalnej U-19 grupa D

Kolejka 1 - 16-17.03.2019
Garbarnia Kraków - Orlęta-Spomlek Radzyń Podlaski
Resovia Rzeszów - MKS Starachowice
Orlęta Kielce - Stal Rzeszów 16 marca (sobota) 17:00
Chełmianka Chełm - Hutnik Kraków

Kolejka 2 23-24.03.2019
Orlęta-Spomlek Radzyń Podlaski - Hutnik Kraków
Stal Rzeszów - Chełmianka Chełm
MKS Starachowice - Orlęta Kielce
Garbarnia Kraków - Resovia Rzeszów

Kolejka 3 30-31.03.2019
Resovia Rzeszów - Orlęta-Spomlek Radzyń Podlaski
Orlęta Kielce - Garbarnia Kraków
Chełmianka Chełm - MKS Starachowice
Hutnik Kraków - Stal Rzeszów

Kolejka 4 06-07.04.2019
Orlęta-Spomlek Radzyń Podlaski - Stal Rzeszów
MKS Starachowice - Hutnik Kraków
Garbarnia Kraków - Chełmianka Chełm
Resovia Rzeszów - Orlęta Kielce

Kolejka 5 13-14.04.2019
Orlęta Kielce - Orlęta-Spomlek Radzyń Podlaski
Chełmianka Chełm - Resovia Rzeszów
Hutnik Kraków - Garbarnia Kraków
Stal Rzeszów - MKS Starachowice

Kolejka 6 20-21.04.2019
Orlęta-Spomlek Radzyń Podlaski - MKS Starachowice
Garbarnia Kraków - Stal Rzeszów
Resovia Rzeszów - Hutnik Kraków
Orlęta Kielce - Chełmianka Chełm

Kolejka 7 27-28.04.2019
Chełmianka Chełm - Orlęta-Spomlek Radzyń Podlaski
Hutnik Kraków - Orlęta Kielce
Stal Rzeszów - Resovia Rzeszów
MKS Starachowice - Garbarnia Kraków

Kolejka 8 04-05.05.2019
Orlęta-Spomlek Radzyń Podlaski - Garbarnia Kraków
MKS Starachowice - Resovia Rzeszów
Stal Rzeszów - Orlęta Kielce
Hutnik Kraków - Chełmianka Chełm

Kolejka 9 11-12.05.2019
Hutnik Kraków - Orlęta-Spomlek Radzyń Podlaski
Chełmianka Chełm - Stal Rzeszów
Orlęta Kielce - MKS Starachowice
Resovia Rzeszów - Garbarnia Kraków

Kolejka 10 18-19.05.2019
Orlęta-Spomlek Radzyń Podlaski - Resovia Rzeszów
Garbarnia Kraków - Orlęta Kielce
MKS Starachowice - Chełmianka Chełm
Stal Rzeszów - Hutnik Kraków

Kolejka 11 25-26.05.2019
Stal Rzeszów - Orlęta-Spomlek Radzyń Podlaski
Hutnik Kraków - MKS Starachowice
Chełmianka Chełm - Garbarnia Kraków
Orlęta Kielce - Resovia Rzeszów

Kolejka 12 01-02.06.2019
Orlęta-Spomlek Radzyń Podlaski - Orlęta Kielce
Resovia Rzeszów - Chełmianka Chełm
Garbarnia Kraków - Hutnik Kraków
MKS Starachowice - Stal Rzeszów

Kolejka 13 08-09.06.2019
MKS Starachowice - Orlęta-Spomlek Radzyń Podlaski
Stal Rzeszów - Garbarnia Kraków
Hutnik Kraków - Resovia Rzeszów
Chełmianka Chełm - Orlęta Kielce

Kolejka 14 15-16.06.2019
Orlęta-Spomlek Radzyń Podlaski - Chełmianka Chełm
Orlęta Kielce - Hutnik Kraków
Resovia Rzeszów - Stal Rzeszów
Garbarnia Kraków - MKS Starachowice

REKLAMA
reklama

Copyright © 2019 stalrzeszow.pl. Wszelkie prawa są zastrzeżone.